ASML Holding (NASDAQ: ASML) offentliggjorde i morges regnskab for tredje kvartal 2026. Omsætningen landede på 11,66 mia. EUR, hvilket er cirka 55 % højere end samme kvartal sidste år og 25 % højere end kvartalet før. Analytikerne havde ventet 11,56 mia. EUR.
På bundlinjen endte EPS på 12,95 EUR mod en forventning på 10,60 EUR. Nettoresultatet på 4,96 mia. EUR lå dermed knap 0,9 mia. EUR over estimatet og er steget 70 % i forhold til kvartalet før, altså næsten tre gange så hurtigt som omsætningen.
Det var især bruttomarginen, der trak resultatet op. Den endte på 57,5 % mod en forventning på 54,8 %. Til gengæld guider selskabet 14,2-15,2 mia. EUR i omsætning for fjerde kvartal, hvilket i midtpunktet er cirka 0,9 mia. EUR over analytikernes estimat på 13,8 mia. EUR.
| ASML Q3 2026 | Aktuel | Konsensus | Beat / Miss |
|---|---|---|---|
| Omsætning (EUR) | 11,66 mia. | 11,56 mia. | Beat |
| Bruttomargin | 57,5 % | 54,8 % | Beat |
| Nettoresultat (EUR) | 4,96 mia. | 4,06 mia. | Beat |
| EPS (EUR) | 12,95 | 10,60 | Beat |
Opgraderinger løfter marginen
ASML solgte 113 nye litografimaskiner i kvartalet mod 86 i andet kvartal. Den største overraskelse kom dog fra Installed Base Management, altså service og opgraderinger af maskiner der allerede står hos kunderne. Her endte salget på 3,29 mia. EUR, hvor ledelsen i juli havde guidet omkring 2,9 mia. EUR.
Opgraderingerne giver kunderne mere kapacitet ud af de maskiner, de allerede har, og de har en højere margin for ASML end salg af nye systemer. Det er hovedforklaringen på, at bruttomarginen, altså hvor stor en andel af omsætningen der er tilbage når selve produktionen er betalt, steg fra 54,0 % til 57,5 % på et kvartal.
Effekten ses tydeligt længere nede i regnskabet. Omsætningen steg 2,34 mia. EUR fra andet til tredje kvartal, mens bruttoresultatet steg 1,67 mia. EUR. Med andre ord blev cirka 71 % af hver ekstra omsat euro til bruttoavance, og nettomarginen er gået fra 31,3 % til 42,5 % på tre måneder.
Kapaciteten kan ikke følge med efterspørgslen
ASML skriver i regnskabet, at kunderne løbende hæver deres forventninger til udstyrsbehovet på kort og mellemlang sigt, primært på grund af AI-investeringerne. Nogle kunder har ifølge selskabet allerede givet udtryk for, at de gerne vil lægge ordrer for 2029 og 2030.
Konsekvensen er, at ASML nu forventer, at den planlagte produktionskapacitet i både 2027 og 2028 ikke vil dække kundernes efterspørgsel fuldt ud. Selskabet meldte i juli ud, at kapaciteten for EUV og DUV immersion øges med 30 % i 2027, og undersøger nu muligheden for at øge kapaciteten i 2028 med mere end de yderligere 30 %, der tidligere er nævnt.
Vi vurderer, at det er værd at holde øje med, fordi ASML er den eneste leverandør af EUV-maskiner. Hvis ASML ikke kan levere hurtigt nok, bremser det udbygningen af kapacitet til AI-chips og hukommelse hos kunder som TSMC, Samsung og SK Hynix.
Guidance løftet over konsensus
For fjerde kvartal venter ASML en omsætning på 14,2-15,2 mia. EUR og en bruttomargin omkring 57 %. Analytikerne havde regnet med 13,8 mia. EUR og 54,9 %. Udviklingsomkostningerne ventes at blive cirka 1,2 mia. EUR og salgs- og administrationsomkostningerne cirka 0,4 mia. EUR.
For hele 2026 venter selskabet nu en omsætning på 44-45 mia. EUR og en bruttomargin omkring 56 %. I juli lød guidance på 43-45 mia. EUR og 54-56 %, så bunden af intervallet er hævet, og marginen ligger nu i toppen af det tidligere spænd. Konsensus stod på 43,73 mia. EUR og 54,0 %.
Balancen er stærk. ASML havde ved kvartalets udgang 12,7 mia. EUR i kontanter og kortfristede investeringer mod 7,6 mia. EUR kvartalet før, og det på trods af, at selskabet købte egne aktier for cirka 4,1 mia. EUR i kvartalet. Derudover udbetales et interim-udbytte på 1,88 EUR pr. aktie den 4. november.
Techwave perspektiv
ASML laver de litografimaskiner, der bruges til at tegne kredsløbene på chips. Selskabet er eneste leverandør af EUV-maskiner, som er nødvendige for at producere de mest avancerede AI-chips og den hukommelse, der sidder ved siden af dem. Når chipproducenterne udvider kapaciteten for at følge med AI-efterspørgslen, går en stor del af investeringerne gennem ASML.
Vi ser kvartalet som en bekræftelse af, at AI-investeringerne nu slår tydeligt igennem i udstyrsleddet. At kunder vil bestille maskiner til 2029 og 2030, og at ASML forventer ikke at kunne følge med i både 2027 og 2028, giver en synlighed i ordrebogen, som er usædvanlig for en branche, der historisk har været meget cyklisk.
At omsætningen kun slog konsensus med knap 1 %, er efter vores vurdering støj sammenlignet med en bruttomargin 2,7 procentpoint over forventning og en Q4-guidance, der peger mod 26 % sekventiel vækst. Forventningerne til aktien er dog høje, så selv et stærkt regnskab kan blive mødt med en negativ kursreaktion på kort sigt.
Den største risiko er geopolitik og kundekoncentration. Eksportreglerne for salg til Kina kan ændre sig med kort varsel, og en stor del af omsætningen kommer fra et lille antal meget store chipproducenter. Hvis en af dem skruer ned for investeringerne, kan det hurtigt ses i ordrebogen.